Licencja pilota turystycznego, pierwszy krok do zostania pilotem

Licencja pilota turystycznego

Niezależnie od tego, czy chcesz latać dla własnej przyjemności i na swój użytek, czy też marzysz o pilotowaniu Boeinga i przewozie osób, musisz zacząć od zdobycia odpowiedniej licencji. Uprawnieniem, które otworzy Ci drogę do legalnych lotów w przestworzach, jest licencja PPL (A). Dowiedz się, jak ją zdobyć i do czego Cię uprawnia.

Do czego uprawnia licencja pilota turystycznego PPL (A)?

Licencja PPL to dokument, który uprawnia Cię do lotów na samolotach jednosilnikowych, których masa startowa nie przekracza 5700 kg. Pilot turystyczny może latać samemu albo zabierać na pokład pasażerów i podróżować po całej Europie. Uprawnienie pozwala na loty rekreacyjne, biznesowe, a w przyszłości, po ukończeniu kolejnych kursów i uzyskaniu dodatkowych licencji, też zawodowe. Uniemożliwia natomiast wykonywanie lotów odpłatnych, z wyjątkiem tych o charakterze szkoleniowym.

Licencja uprawnia do wykonywania lotów krajowych oraz międzynarodowych. Warunkiem lotów zagranicznych jest posiadanie wpisu do licencji, który potwierdza znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej ICAO 4 (poziom operacyjny) lub wyższym.

Licencja PPL (A) – wymagania

Licencja pilota turystycznego PPL (A) jest przeznaczona dla osób, które ukończyły określony wiek, mają konkretne wykształcenie i klasę zdrowia. Aby zatem wziąć udział w szkoleniu, a następnie starać się o uzyskanie licencji, niezbędne jest posiadanie wykształcenia przynajmniej gimnazjalnego lub równorzędnego. W dniu pierwszego samodzielnego wylotu uczeń musi mieć ukończone 16 lat, a kandydat ubiegający się o wydanie licencji musi mieć ukończone 17 lat. Obowiązkowe jest też posiadanie ważnego orzeczenia lotniczo-lekarskiego klasy 2. Wymogiem uzyskania licencji jest ukończenie profesjonalnego szkolenia w certyfikowanym ośrodku lotniczym oraz zdanie egzaminu.

Kto może zdobyć licencję PPL(A)?

Licencja pilota turystycznego PPL to pierwszy i najważniejszy krok, gdy marzysz o karierze zawodowej pilota albo prowadzeniu maszyny dla przyjemności i na własny użytek. To dobry wybór dla osób, które chcą spełnić swe marzenia z młodości o szybowaniu w przestworzach. Posiadanie licencji jest niezbędne, aby starać się później o zdobycie kolejnych uprawnień, w tym tych koniecznych do bycia pilotem zawodowym. To również świetna opcja dla osób, którym zależy na szybkim przemieszczaniu się z punktu A do B. Licencja jest też niezbędna, jeśli marzy Ci się kariera instruktora samolotowego.

Licencja pilota turystycznego – cena

Całkowity koszt szkolenia na pilota turystycznego wraz z możliwością uzyskania licencji to wydatek wynoszący około 30 tysięcy złotych. W zależności od szkoły lotniczej i samolotu, na którym prowadzone są zajęcia praktyczne, cena może różnić się o kilka tysięcy. Na koszt wpływa też fakt, czy zajęcia odbywają się w ramach kursu grupowego czy indywidualnego.

W zakres szkolenia wchodzi część teoretyczna (100 godzin) oraz praktyczna obejmująca 45 godzin lotu. Ośrodki umożliwiają też wykupienie dodatkowych godzin lotu w cenie wynoszącej średnio 700-800 zł za godzinę latania. Niektóre szkoły oferują rabaty w przypadku dalszego szkolenia do licencji pilota zawodowego CPL (A).

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa lotniczego? Służymy naszym wsparciem i doświadczeniem!