Licencja pilota zawodowego. Jakie są wymagania i na co zwrócić uwagę?

Licencja pilota zawodowego

Pilotowanie samolotów wielu osobom kojarzy się z pracą marzeń, wysokimi zarobkami i możliwością zwiedzania najpiękniejszych zakątków świata. Warto jednak pamiętać, że praca pilota to również ogromna odpowiedzialność oraz konieczność spełnienia restrykcyjnych wymogów, związanych m.in. z uzyskaniem uprawnień na prowadzenie samolotów. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najważniejsze rodzaje zezwoleń lotniczych, ile kosztuje licencja pilota zawodowego, czy praca w tym zawodzie jest opłacalna i jakim wymogom musi sprostać osoba, która marzy o pilotowaniu statków powietrznych.

Licencja pilota zawodowego – co trzeba o niej wiedzieć?

Osoba dopuszczona do prowadzenia samolotu musi dysponować odpowiednią licencją, czyli uprawnieniem do pilotowania statku powietrznego. Innych uprawnień wymagać będzie latanie rekreacyjne, innych – praca na stanowisku pilota samolotu pasażerskiego. Jakie możliwości daje licencja PPL, do prowadzenia jakich pojazdów uprawnia licencja CPL(A) i czym są uprawnienia ATPL?

Czym jest licencja PPL(A) i ile kosztuje jej uzyskanie?

O licencję PPL(Aircraft) powinny ubiegać się osoby, zainteresowane prywatnymi lotami turystycznymi. Nie jest to więc licencja pilota zawodowego w rozumieniu prowadzenia samolotów pasażerskich, wykonujących loty komercyjne. PPL(A) umożliwia latanie wyłącznie przy odpowiedniej pogodzie oraz w dobrych warunkach atmosferycznych. Szkolenie można rozpocząć w wieku 16 lat, jednak warunkiem przystąpienia do egzaminu jest ukończenie 17. roku życia. Cena licencji pilota PPL(A) wynosi ok. 30 000 zł.

Licencja CPL(A) – do czego uprawnia?

Stopień wyżej w hierarchii znajdują się uprawnienia CPL(A). Commercial Pilot Licence (Aircratf) pozwala rozpocząć przygodę z lataniem zarobkowym, dzięki możliwości odbywania wstępnych lotów jako pilot zawodowy. Licencja CPLA nakłada jednak pewne ograniczenia – pilot może prowadzić samolot, którego masa nie przekracza 5,7 tony, z maksymalnie 9 pasażerami.

Ile kosztuje licencja pilota zawodowego CPL(A)?

Koszt uzyskania pozwolenia na pilotaż CPL(A) zależy od wybranego pakietu kursów. Samo szkolenie to wydatek ok. 20 000 zł, jednak wraz z wyborem dodatkowych modułów szkoleniowych, cena licencji pilota rośnie. Jeśli wraz z licencją CPL(A) masz zamiar zdobyć również uprawnienia ATPL, licencja pilota zawodowego może kosztować Cię nawet 200 000 zł. Kandydaci na pilotów zarobkowych muszą również wypełnić określone warunki. Aby w Twoim CV mogła pojawić się licencja CPL wymagania, które musisz spełniać to:

 • ukończenie 18 lat,
 • 150 godzin ogólnego nalotu w momencie rozpoczęcia szkolenia,
 • odbycie kursu teoretycznego CPL(A) lub ATPL,
 • uzyskanie orzeczenia lotniczo-lekarskiego kl. 1.

Licencja ATPL – przepustka do pilotowania samolotów pasażerskich

Osoby, które uzyskają licencje PPL, CPL(A) oraz uprawnienia IR(A) mogą ubiegać się o Airline Transport Pilot Licence. Umożliwia ona pilotowanie samolotów pasażerskich bez żadnych ograniczeń dotyczących liczby pasażerów oraz masy pojazdu powietrznego. Licencja pilota zawodowego ATPL to najwyższy stopień kwalifikacji w lotnictwie pasażerskim, a jej zdobycie potwierdza wysokie umiejętności oraz otwiera drogę do naprawdę wysokich zarobków.

Czego uczy się na kursach na licencję pilota zawodowego?

Szkolenia na licencję pilotów zawodowych obejmują szereg przydatnych zagadnień oraz tematów, takich jak m.in.:

 • zasady prowadzenia samolotu,
 • nawigacja w powietrzu,
 • łączność,
 • monitoring oraz planowanie lotów,
 • meteorologia,
 • elektronika pojazdowa i wyposażenie,
 • zasady lotu.

Ile zarabia pilot samolotu?

Zarobki pilotów uzależnione są m.in. od zatrudniających ich linii lotniczych, ale również modelu oraz wielkości samolotu. Przeciętne miesięczne zarobki pilotów wahają się od 20 000 do nawet 100 000 zł. Warto pamiętać, że kapitan może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż drugi pilot.

Pilotowanie samolotów – wymogi zdrowotne

Zastanawiając się, ile kosztuje licencja pilota zawodowego, nie należy również zapominać o tym, że wykonywanie tego zawodu wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów zdrowotnych. W zależności od wyników badań lekarz-orzecznik może wystawić zaświadczenie klasy 1, 2 lub 3. jedynie zaświadczenie klasy 3 wyklucza możliwość pilotowania samolotów, jednak uprawnia do podjęcia innych prac związanych z lotnictwem. Co ciekawe, pilotem samolotu można zostać nawet z niewielką wadą wzroku. W przypadku przelotów pasażerskich może ona wynosić od -6 do +5 dioptrii, z kolei przy lotach rekreacyjnych od -8 do + 5 dioptrii.

Prawo lotnicze to rozległa dziedzina – potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z naszej wiedzy!