Szkoła lotnicza, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Szkoła lotnicza - jaką wybrać?

Marzy Ci się praca zawodowego pilota? Latanie w przestworzach to Twoje marzenie? Aby zostać pilotem, musisz ukończyć odpowiednie szkolenia i kierunki, a także zdobyć niezbędne licencje. Na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę lotniczą? Podpowiadamy.

Szkoły lotnicze w Polsce

W Polsce znajduje się zaledwie kilka uczelni wyższych, w których przyszli piloci mogą kształcić się na tym kierunku. Najsłynniejszą z nich z pewnością jest Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. Uczelnia oferuje stacjonarne i niestacjonarne, cywilne oraz wojskowe na różnych specjalnościach, takich jak m.in. Pilotaż, Awionika czy Eksploatacja statków powietrznych.

Poza szkołą w Dęblinie kandydaci mogą wybierać także spośród kilku innych uczelni. Do wyboru jest Politechnika Rzeszowska i jej Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, na którym też przewidziano kierunek Pilotaż. Kandydaci mogą zapisać się na Lotnictwo i Kosmonautykę na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej – jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju od wielu lat. Alternatywą może stać się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie i jej wydział Mechanika i Budowa Maszyn ze specjalizacją Pilotaż.

Poza studiami wyższymi możesz też zdecydować się na ukończenie odpowiednich kursów w zwykłych, prywatnych ośrodkach lotniczych i zdobycie odpowiednich licencji. Rodzaj licencji zależy od tego, co chcesz robić po ukończeniu kursu. Na przykład, gdy chcesz latać dla własnej przyjemności, bez przewożenia ludzi, wystarczy Ci licencja pilota turystycznego PPL. Z kolei gdy chcesz pracować w liniach lotniczych, droga do zawodu jest znacznie dłuższa.

Jeśli szkoła lotnictwa jest Twoim marzeniem, dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru szkoły.

Szkoła lotnicza – jaką wybrać?

Jeżeli marzysz o wyższym wykształceniu zdobytym w szkole lotnictwa, kandyduj do jednej z uczelni wyższych w Polsce, kierując się renomą i bazą dydaktyczną placówki. Możesz też zdecydować się na ofertę ośrodków szkolenia lotniczego, które pomogą Ci zdobyć wiedzę oraz wymagane doświadczenie w zakresie „wylatanych” godzin, a w efekcie uzyskać odpowiednie licencje.

Wybierając ośrodek szkoleniowy, koniecznie sprawdź, czy posiada on niezbędne certyfikaty, uprawnienia i czy jest oficjalnie wpisany do rejestru ULC. Dowiedz się, czy szkoła pilotażu oferuje konkretny kurs, który Cię interesuje. Zwróć uwagę na koszty. Ceny szkoleń mogą się różnić w zależności od ośrodka, dlatego zawsze warto zrobić research.

Istotną kwestią jest też harmonogram zajęć. Szkoła lotnicza może oferować szkolenia w różnych systemach, np. zjazdów weekendowych, e-learningu albo zajęć w środku tygodnia. Zwróć koniecznie uwagę na kadrę nauczycielską. Zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne są tak samo ważne, więc powinni je prowadzić doświadczeni i kompetentni wykładowcy. Dowiedz się ponadto, na jakich samolotach będziesz latać. Ważna jest liczba samolotów dostępnych dla uczniów oraz ich stan – wszystkie maszyny muszą mieć aktualne przeglądy oraz wykupione ubezpieczenie.

Chcesz zostać pilotem? Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skorzystaj z konsultacji Prawo lotnicze – to jedna z naszych specjalizacji prawnych.