Wiele osób marzy o tym, by pilotowanie samolotów stało się ich sposobem na życie. Warto jednak pamiętać, że taka praca to nie tylko piękne widoki, możliwość podróżowania po świecie, prestiż i wysokie zarobki, ale także duża odpowiedzialność. Dlatego licencja pilota nie jest łatwa do zdobycia. Wymaga setek godzin teoretycznej i praktycznej nauki. By ją uzyskać, trzeba również spełnić szereg formalności. Opisujemy najważniejsze z nich, wymieniamy poszczególne rodzaje licencji lotniczych i podpowiadamy, jakie wymagania są stawiane przed przyszłymi pilotami samolotów.
Podstawowa licencja lotnicza – Private Pilot Licence
Zostanie zawodowym pilotem linii lotniczych wymaga różnych poziomów certyfikacji i szkolenia, które należy osiągnąć, zanim zasiądziemy za sterami dużej maszyny, wykonującej loty pasażerskie. Na początku warto podkreślić, że dostępne są cztery rodzaje licencji lotniczych:
- LAPL – Light Aircraft Pilot Licence – Licencja Pilota Rekreacyjnego,
- PPL(A) – Private Pilot Licence (Aircraft) – Licencja Pilota Turystycznego,
- CPL (A) – Commercial Pilot Licence (Aircraft) – Licencja Pilota Zawodowego,
- ATPL(A) – Airline Transport Pilot Licence (Aircraft) – Licencja Pilota Liniowego.
Trzeba zauważyć, że tylko dwie z ostatnich wymienionych licencji pozwalają latać samolotami w celach zarobkowych. Zacznijmy jednak od początku. LAPL to stosunkowo nowa licencja lotnicza, uprawniająca do wykonywania lotów niekomercyjnych maszynami jednosilnikowymi o maksymalnej wadze startowej nie przekraczającej 2000 kg. Ilość miejsc na pokładzie takiego samolotu nie może być większa niż 4, a program szkolenia obejmuje 100 godzin nauki teorii oraz 30 godzin lotów.
Wielu pilotów rozpoczyna swoją karierę od zdobycia drugiej z wymienionych licencji lotniczych – PPL(A), czyli licencji pilota turystycznego. Pozwala ona na rekreacyjne latanie samolotem jednosilnikowym do masy 5700 kg w warunkach atmosferycznych, określanych jako dobre. By rozpocząć starania o ten dokument trzeba mieć ukończone 16 lat, a egzamin zdaje się po ukończeniu 17 roku życia. Niezbędne jest również wykształcenie podstawowe oraz odpowiednie zaświadczenie o pozytywnym przejściu badań lotniczo-lekarskich minimalnie 2 klasy. Trzeba pamiętać o tym, że licencje pilota PPL(A) nie uprawniają do latania w celach zarobkowych lub prowadzenia maszyn z pasażerami.
Zdobycie tego typu licencji poprzedza ponad 100 godzin szkoleń teoretycznych, które kończą się egzaminem w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Oprócz nich wymagane jest wypełnienie 45 godzin zajęć praktycznych – na początku z instruktorem a później samodzielnych. Po ich ukończeniu oraz zdobyciu świadectwa radiooperatora (egzamin w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej) można przystąpić do egzaminu praktycznego. Pozytywny wynik oznacza otrzymanie licencji PPL(A).
Na tym etapie warto zainteresować się innymi uprawnieniami, poszerzającymi kompetencje pilota. Najważniejsze dodatkowe licencje lotnicze na początku zawodowej drogi to m.in.: VFR Noc (zezwolenie na loty nocne), IR(A) (szkolenie z zakresu lotu z przyrządami przy ograniczonej widoczności) oraz MEP(L) (uprawnienia do pilotowania samolotów wielosilnikowych tłokowych).
Zawodowa licencja pilota samolotu – Commercial Pilot Licence
Licencja pilota CPL to kolejny poważny krok w kierunku prowadzenia lotów komercyjnych dla największych linii lotniczych na świecie. Ukończenie tego etapu pozwala m.in. wykonywać obowiązki drugiego pilota samolotu pasażerskiego. Natomiast samodzielnie można pilotować maszyny o masie do 5700 kg i maksymalnie 9 pasażerami.
Nauki jest jednak sporo – zajęcia teoretyczne mogą obejmować nawet 350 godzin szkolenia, natomiast zajęcia praktyczne zalicza się po 10 godzinach spędzonych na pilotowaniu maszyny jednosilnikowej oraz 5 godzin na pilotowaniu samolotu wielosilnikowego. Wielu pierwszych oficerów zaczyna w ten sposób, ponieważ CPL znacznie ułatwia zdobycie wymaganego nalotu do licencji ATPL.
Profesjonalna licencja pilota liniowego – Airline Transport Pilot Licence
Zdobycie licencji ATPL umożliwia pilotowanie samolotów liniowych. To zazwyczaj ostatnie wymagania formalno-prawne, które musi spełnić profesjonalny pilot. Dzięki uzyskaniu tego dokumentu można pełnić funkcję pierwszego oficera na statku powietrznym o masie powyżej 5,7 tony, który zabiera na pokład więcej niż 9 pasażerów.
Do kursu, kończącego się zdobyciem tych uprawnień, można podejść po ukończeniu 18 roku życia, mając licencje pilota CPL lub PPL(A) – różnica w szkoleniu będzie polegać przede wszystkim na czasie trwania zajęć praktycznych i teoretycznych. Oprócz zaliczonego egzaminu z teorii w ULC z 14 przedmiotów, wymagane jest posiadanie: licencji VFR Noc, zaświadczenia o ukończeniu kursu Multi Crew Cooperation, zaliczonego egzaminu ICAO English Proficiency, orzeczenia lotniczo-lekarskiego klasy 1 oraz uprawnień IR(A) i MEP(L).
Do kursu praktycznego podchodzi się po przekroczeniu 150 godzin nalotu całkowitego. Zdany egzamin skutkuje otrzymaniem tzw. licencji liniowej zamrożonej – ATPL Frozen. Pełną licencję ATPL(A), uprawniającą m.in. do sprawowania roli dowódcy statku powietrznego, uzyskuje się po zgromadzeniu 1500 godzin nalotu ogólnego, w tym 300 godzin z uprawnieniami IR(A) oraz 200 godzin w załodze wieloosobowej.
Interesuje Cię zdobycie licencji pilota? Chętnie odpowiemy na pytania z zakresu prawa lotniczego – skontaktuj się z nami!